حقایق دو قلویی
حقایق شگفت‌انگیز درباره دوقلوها
12 / جولای / 2016
مشکلات طبی بارداری
مشکلات طبی در بارداری چند قلویی
12 / جولای / 2016
احتمالات در دوران بارداری
در یك بارداری دوقلو، ممكن است یكی از نوزادها در اوائل حاملگی سقط شود در حالی كه مشكل خاصی برای نوزاد دوم پیش نیاید. این اتفاق برایِ حدود 20% از همه دوقلوها می افتد. اگر سه قلو حامله باشید، به احتمال 40% یك یا تعداد بیشتری از نوزادان را در نیمه اول حاملگی از دست خواهید داد.
در دورانی كه سونوگرافی وجود نداشت، این سقط جنینها در اكثر موارد به نظر نمی رسیدند. تنها نشانه این موارد هم خونریزی مهبلی بود و جنین یا جنین های باقیمانده نیز معمول به صورت طبیعی رشد می كردند.
مرده زایی (از دست دادن یك بچه پس از بیست هفتگی) در خانمهایی كه چندقلو حامله هستند، اندكی شایعتر است؛ اما به هر حال، این عارضه نادر است. مرده زایی تنها در 1 تا 2 درصد از دوقلوها و سه قلوها مشاهده می شود، كه این مقدار در خانمهایی كه تنها یك كودك در شكم دارند در حدود 0.5 درصد است.
برخی از كودكان در انتهای دوران بارداری می میرند و زایمان آنها همراه با كودكی كه زنده مانده است، انجام می شود. در مواردی نادر، هنگامی كه یكی از دوقلوها مرده است، جنین مرده می تواند چندین هفته پیش از كودك زنده از رحم خارج شود.
اگر دوقلوهای همسان در شكم داشته باشید كه از یك جفت به صورت مشترك استفاده می كنند، از دست دادن یكی از آنها پس از هفته بیستم می تواند برای كودك دیگر نیز بسیار خطرناك باشد. در صورتی كه كودكانی كه در شكم دارید از جفت مشترك استفاده نمی كنند، كودك باقیمانده به احتمال زیاد به صورت طبیعی رشد خواهد كرد.
در هر حالت، پزشك شما به احتمال زیاد نظارت دائمی بر وضعیت سلامت شما و جنین ها خواهد داشت. اگر كودك باقیمانده با مشكل جدی مواجه نباشد، معمولا دلیلی برای القای زایمان بطور پیش از موعد وجود ندارد.
من برای كاهش احتمال بروز مشكلات مختلف، چه كار می توانم بكنم؟
هر چند بسیاری از عوارض مربوط به حاملگی دوقلوها ربط چندانی به رفتار و سبك زندگی شما ندارند، اما اگر دوقلو حامله بودن شما در همان اوائل مشخص و تائید شود، پزشك یا مامای شما زمان بیشتری برای شناسایی و درمان عوارضی كه ممكن است رخ دهند در اختیار خواهد داشت.
سعی كنید اطلاعات بیشتری در مورد شایعترین عوارض و خطرات مربوط به حاملگی دوقلوها به دست آورید، اما لازم نیست دائما به مشكلاتی كه فقط “ممكن است” رخ دهند فكر كنید. نشانه های زایمان زودرس را بشناسید. اطمینان حاصل كنید كه مواد غذایی و همینطور مایعات و آب كافی مصرف می كنید. نهایتا، در همه نوبتهای معاینات و مراقبتهای دوران حاملگی به دیدار پزشك بروید و اطمینان حاصل كنید كه دستورات و راهنماییهای پزشك خود را به دقت رعایت می كنید.
تشخیص حاملگی های چند قلو :
در کلینیک دو قلویی یا چند قلویی را تا حدود 30 درصد می توان حدس زد مثلا از روی ارتفاع و بزرگی بیش از حد رحم نسبت به حاملگی یک قلو،لمس دو جنین از روی شکم در ماههای آخر حاملگی و سمع دو ضربان قلب متفاوت.
تشخیص بیوشیمیایی: مثل بالا بودن سطح ترکیبات جفتی و جنینی مثل A.F.P و H.C.G و لاکتوژن جفتی و استرادیول و غیره.
تشخیص بیوفیزیکی: رادیوگرافی شکم برای تعدد جنین ها امروزه منسوخ شده است ولی سونوگرافی بهترین و مطمئن ترین روش تشخیصی می باشد که بهترین آن سونوگرافی داپلر رنگی است. با سونوگرافی با توجه به نحوه تشکیل جفت و غشاء مرکزی و جنسیت جنین ها تا حدودی می توان چند قلویی یک تخمکی یا چند تخمکی را تشخیص داد. بطور مثال اگر یکی از جنین ها دختر و دیگری پسر باشد ،مسلم است که چند قلویی نوع دو تخمکی می باشد و اگر هر دو جنین یک جنس باشند،با انجام آزمایش گروه خونی وRh و آزمایش ژنتیک (بعد از تولد)می توان یک تخمکی یا دو تخمکی بودن آنها را مشخص نمود.
آزمايشهاي ضروري در حاملگي چند قلو
در بارداري هاي چندقلويي، آزمايشهاي شما تفاوت چنداني با خانمهايي که يک قلو حامله هستند ندارد؛ صرفا ممکن است اين آزمايشها را زودتر يا به دفعات بيشتر انجام دهيد.
به عنوان مثال، مادراني که يک قلو حامله هستند صرفا يک يا دو بار از سونوگرافي استفاده مي کنند؛ اما شما ممکن است پنج بار يا دفعات بيشتري اين آزمايش را انجام دهيد. احتمالا شما اولين سونوگرافي خود را در سه ماهه اول بارداري خواهيد داشت تا مشخص شود که چندقلو حامله هستيد.
سپس از حدود ۱۸ هفتگي تا زمان زايمان، شما ممکن است ماهيانه يکبار سونوگرافي داشته باشيد. پس از نيمه حاملگي، پزشک شما ممکن است از معاينات داخلي (از طريق واژن) به همراه سونوگرافي براي تشخيص علامتهاي زايمان زودرس استفاده کند.
در مقايسه با خانمهايي که يک جنين در شکم دارند، پزشک ممکن است خون شما را به دفعات بيشتري مورد آزمايش قرار دهد تا نشانه هاي احتمالي کم خوني ناشي از فقر آهن را بررسي کند. هنگامي که چندقلو حامله هستيد، ذخيره آهن بدن شما با سرعت بيشتري مصرف مي شود و در نتيجه احتمال بروز عارضه فوق در شما افزايش پيدا مي کند.
همچنين احتمال ابتلاي خانمهايي که چندقلو حامله هستند به ديابت دوران حاملگي، بيشتر است. در نتيجه، شما بايد “آزمايش غربالگري قند خون” و “تست تحمل گلوکز” را زودتر از ساير خانمها بدهيد. (در بارداري عادي اين آزمايش را بين ۲۴ تا ۲۸ هفتگي انجام مي دهند)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *