مشخصات دوقلو ها
2 / سپتامبر / 2015
از دوقلوزایی و چندقلوزایی چه میدانید؟!
2 / سپتامبر / 2015

درست در زمانی كه دولت انگلستان در حال تصمیمگیری برای غنی‌سازی آرد این كشور با اسید فولیك بود، نتایج یك پژوهش كه در  نشریه لانست به چاپ رسید. نشان داد كه چنین كاری می‌تواند باعث افزایش دو قلو زایی می شود.

درست در زمانی كه دولت انگلستان در حال تصمیم گیری برای غنی‌سازی آرد این كشور با اسید فولیك بود، نتایج پژوهش كه در شماره هفته گذشته نشریه لانست به چاپ رسید نشان داد كه چنین كاری می‌تواند باعث افزایش آمارتولد دوقلوهایی شود كه با روش   آی. وی. اف به دنیا می‌آیند

اسید فولیك یكی از مواد حیاتی و لازم برای تولد نوزادان سالم و جلوگیری از بروز نقایص كانال نخاعی در جنین است و به همین دلیل به خانم‌هایی كه قصد باردارشدن دارند یا كمتر از 12 هفته از بارداری آنها می‌گذرد، توصیه می‌شود اسید فولیك مصرف كنند.

مدتهاست دانشمندان دریافته‌اند كه كمبود اسید فولیك در دوران بارداری موجب تولد نوزادان كم وزن می‌شود.

اغلب زنانی كه در انگلستان باردار می‌شوند از قبل برای این كاراز آنجا که برنامه‌ریزی نمی كنند، دولت این كشور در نظر داشت تا آرد را با اسید فولیك غنی‌سازی كند.اما با وجود مفید بودن این ویتامین برای نوزادان‌آینده، زیاده‌‌روی در مصرف آن نیز مشكل‌ساز شناخته شده به طوری كه محققان می گویند اسید فولیك در زنانی كه از راه آی.‌وی.‌اف برای بارداری اقدام می‌كنند، موجب دوقلوزایی می‌شود آی.‌وی.‌اف یكی از روش‌هایی است كه به تازگی برای درمان ناباروری بسیار به كار گرفته می‌شود اما با وجود پیشرفت‌های اخیر صورت گرفته در این روش، تنها یك بار از هر پنج بار تلاش برای آی. وی. اف به باروری و تولد نوزاد زنده می‌انجامد. به همین دلیل اغلب پزشكان برای افزایش احتمال موفقیت، بیش از یك جنین را در محیط باروری می‌كارند.

پژوهشگران انگلیسی برای انجام این پژوهش 602 زن را كه تحت گذراندن دوره آی.‌وی.‌اف برای بچه‌دار شدن بودند، مورد پیگیری قرار داده و ارتباط میزان اسید فولیك مصرفی آنها را با نتیجه درمان آی.‌وی.‌اف بررسی كردند.

نتایج تحقیقات نشان داد كه پس از انتقال دو جنین، تولد دوقلوها با میزان بالای اسید فولیك در خون مادر و نیز سن كم او ارتباط دارد، اما مقدار زیاد این ویتامین سبب افزایش شانس موفقیت بعد از آی.‌وی.‌اف نمی‌شود.

این یافته‌ها با تجربه واقعی رخ داده در سال 1998 در آمریكا مطابقت دارد، زمانی كه غنی‌سازی آرد این كشور با اسید فولیك منجر به افزایش 11 تا 13درصدی چند قلوزایی در زنانی شد كه تحت درمان نازایی قرار داشتند.

دكتر هاگارتی سرپرست این پژوهش می‌گوید باید به زنان توصیه كنیم كه در مصرف اسید فولیك زیاده‌روی نكنند. نكته جالب دیگری كه در این پژوهش به دست آمد این است كه یكی از ژن های انسانی كه در سوخت و ساز اسید فولیك در بدن نقش دارد، با احتمال موفقیت آی.‌وی.‌اف نیز مرتبط است.

نویسندگان این پژوهش معتقدند شاید بتوان روزی از اسرار اسید فولیك برای درمان ناباروری سود جست.‌

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *