دوقلو های سرزمین خورشید
خواهران حسن زاده در اولین خاطره دوقلویی!
26 / جولای / 2017
دوقلو های سرزمین خورشید
سومین خاطره دوقلویی با دو زوج دوقلویی!
27 / جولای / 2017
سرزمین دوقلوهای خورشید

با سلام

امروز با یک مصاحبه متفاوت در خدمتتون هستیم، لطفا با ما همراه باشید؛ مصاحبه‌ شوندگان ما صدایمان را نمی‌شوند.

آقایان حسن و حسین نصرتی سعدآباد

 

دوقلوهای ناشنوا و کشتی‌گیر محله آبکوه، تلاش می‌کنند از لب‌خوانی متوجه حرف‌های ما شوند. چیزهایی را هم می‌فهمند و وقتی درمی‌یابند که درباره آن‌ها می‌پرسیم، به یکدیگر نگاه می‌کنند و سری تکان می‌دهند، می‌خندند و بعد به دهان و دست‌های پدر و مادر که برای رساندن حرف‌های ما به آن‌ها شکسته‌بسته حرکت می‌کنند، چشم می‌دوزند. دنیای برادران دوقلوی ١٨ساله که فروردین سال 1393 در مسابقات قهرمانی ناشنوایان کشتی آزاد جوانان کشور، مدال‌های خوش رنگ طلا و برنز گرفتند فقط در میان همین حرکات و نگاه‌ها نمی‌گذرد، بلکه انرژی و شادابی بخش جدایی‌ناپذیر وجود آن‌هاست. البته به اضافه یک آرزو؛آرزوی شنیدن صدای پدر و مادرشان …

زردی؛ عامل ناشنوایی دوقلوها

حسن و حسین ناشنوا به دنیا نیامده‌اند، بلکه در خردسالی بیماری زردی گرفته و قدرت تکلم و شنیدن صداها را از دست داده‌اند؛ گرچه صددرصد هم کر و لال نیستند. فاطمه یزدی، مادر خانواده می‌گوید: بعداز اینکه بچه‌ها زردی گرفتند، تا دوسال متوجه نشدیم نمی‌شنوند تا اینکه یک روز اتفاقی کارتن وسیله‌ای از دست صاحب‌خانه‌مان پشت سر بچه‌ها افتاد و آن‌ها هیچ واکنشی نشان ندادند. از همان‌جا به مشکلشان پی بردیم و به فکر درمانشان افتادیم.

حرف‌هایی که از حلق برادرها بیرون می‌آید، آن‌قدرها هم نامفهوم نیست و می‌توان چیزهایی از آن فهمید. پدرشان، عبدا… نصرتی‌سعدآباد هم به این مسئله اشاره می‌کند و می‌گوید: خدا را شکر پسرها تُن صدا دارند. اگر از همان کودکی سمعک می‌گذاشتند، می‌توانستند بشنوند اما قیمت سمعک گران بود و نتوانستیم برایشان تهیه کنیم. الان هم قیمت آن به یک‌میلیون‌ و پانصد هزارتومان برای هرگوش رسیده است. پدر با خنده اشاره می‌کند که الان، پسرها وقتی صدای کامپیوتر را زیاد می‌کنند، می‌شنوند و اگر آهنگی بگذارند، صدای آن را زیاد می‌کنند و شادمانه با آهنگ، خوشحالی می‌کنند.

در انتظار دعوت به تیم ملی کشتی

دوقلوهای کشتی‌گیر در خانواده‌ای ورزشکار پرورش یافته‌اند؛ گرچه به‌دلیل امکانات کمی که دراختیار دارند، نمی‌توانند آن‌طورکه باید و شاید تمرین کنند. پدر خانواده که یکی از فوتبالیست‌های قدیمی تیم امید محله آبکوه است، می‌گوید: بچه‌ها از کلاس پنجم به پیشنهاد مربی ورزششان که گفته بود آن‌ها به درد کشتی می‌خورند، به‌سمت این ورزش رفتند و سه سال بعد، مدال‌آوری آن‌ها در مسابقات مختلف استان شروع شد تا اینکه فروردین امسال حسین در مسابقات کشوری قهرمانی کشتی آزاد جوانان در وزن 55 کیلوگرم مقام اول و حسن در همین مسابقات و در وزن 60 کیلوگرم مقام سوم را به‌دست آورد.

آقای نصرتی یادآوری می‌کند که بچه‌ها در همین هفته باید برای انتخاب و دعوت به تیم ملی، مسابقاتی را پشت سر بگذارند که البته امید انتخاب آن‌ها بسیار زیاد است.

این‌ دو برادر پهلوان هستند

پس‌از پیروزی دوقلوها در مسابقات کشوری، محله آبکوه هم برای حضور آن‌ها آماده می‌شود. دایی ورزشکارشان چندین پرده برای تبریک نصب  می کند. خانواده برای عقیقه یکی از پسرها گوسفند قربانی می‌کنند تا عقیقه بعدی، پیروزی فرزندانشان در مسابقات آتی باشد. شام هم همسایه‌ها را دعوت می‌کنند. مادرشان می‌گوید پسرانش ستاره دارند. خاله‌شان برای آن‌ها می‌میرد. عمه خانم هم می‌گوید: پدر و مادر باسعادتی هستند که چنین بچه‌هایی را تربیت کرده‌اند، چون آزاری به کسی نمی‌رسانند. محمد تبریزی، پسردایی دوقلوها و رفیق گرمابه و گلستانشان هم می‌گوید: مردم محله به پسرعمه‌هایم احترام می‌گذارند و می‌گویند این‌ها پهلوان هستند و به همین دلیل کسی به دلیل ناشنوابودنشان اذیتشان نمی‌کند.

لیلا کوچک‌زاده:

دست دوقلوهای انجمن «سرزمین خورشید» در دست دوقلوهای ناشنوای محله آبکوه آرزومو نفس می‌کشم؛ پس‌از چاپ گزارش شهرآرامحله از زندگی و آرزوهای دوقلوهایی که سال‌هاست بدون امکانات کافی ورزش می‌کنند و در فروردین سال 93 به مدال‌های طلا و برنز کشوری دست یافتند، بانیان انجمن دوقلوها و چندقلوهای مشهد (سرزمین خورشید) با ما تماس گرفتند و خواستند که برای تقدیر، به دیدن خانواده نصرتی برویم. روزی به‌یادماندنی و پراز شور و نشاط که باعث آشنایی دوقلوهای ناشنوا با انجمن و خدمات آن شد و پدر خانواده عبدا…‌ نصرتی مشکلات آن‌ها را بازگو کرد و مدیران انجمن قول‌ همکاری برای حمایت از بچه‌ها را دادند. در این میان پدر با خبر داغ انتخاب حسین در تیم ملی کشتی نوجوانان کشور و اعزام به ارمنستان برای مسابقات جهانی، اعضای انجمن را خوشحال کرد و برای حمایت از دوقلوها مصمم‌تر. همان‌گونه‌که حاج‌آقا یگانه، بزرگ انجمن و به قول اعضا، مشاور و تکیه‌گاه انجمن، در لحظه پایانی این دیدار مبارک، با دستانش کوهی را مقابل چشمان دوقلوهای ورزشکار ترسیم کرد و با اشاره گفت که برای رسیدن به قله آن باید تلاششان را بیشتر کنند و البته پشتشان به حمایت‌های انجمن هم گرم باشد.

آفرینش دوقلوها؛ شاهکار خداوند

به همراه مدیران انجمن و سه‌جفت دوقلو وارد خانه باصفای خاندان نصرتی می‌شویم. دوقلوهای ناشنوا از دیدن دوقلوهای دیگر ذوق‌زده شده‌اند و لبشان به خنده و تعجب باز است.

حاج‌آقا یگانه با مهربانی به دوقلوهای حاضر در جمع نگاه می‌کند و می‌گوید: خداوند با آفرینش دوقلوها می‌خواهد شاهکارهایش را نشان دهد. مردم وقتی دوقلوها را می‌بینند، ناخودآگاه لبشان به خنده باز می‌شود. پیوستن دوقلوها و چندقلوها به انجمن سرزمین خورشید برای آن‌ها منافع اجتماعی دارد و از آن مهم‌تر، آشناشدن آن‌ها با یکدیگر و تشکیل تیم‌هایی است که درکنار هم به خواسته‌هایشان جامه عمل می‌پوشانند.

 عضویت دوقلوهای نصرتی در تیم ورزشی سرزمین خورشید

بادفرسا، رئیس انجمن سرزمین خورشید هم در ادامه خبر خوشی را در جمع اعلام می‌کند که حسابی به درد دوقلوهای کشتی‌گیر نصرتی می‌خورد: به‌زودی انجمن سرزمین خورشید تیم رسمی تربیت‌بدنی در رشته‌های مختلف را به استان معرفی خواهد کرد که برادران نصرتی هم می‌توانند عضو آن شوند و بدین‌ترتیب امکانات ورزشی خوبی دراختیارشان گذاشته و بر موفقیت‌هایشان افزوده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *